Digitalizacja branży spożywczej
Według danych opublikowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), sektor spożywczy w Polsce jest jedną z fundamentalnych i najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Co więcej, w raporcie Data & Trends opublikowanym w 2022 roku przez EU Food and Drink Industry, możemy przeczytać, że jesteśmy 7. największym eksporterem żywności w Unii Europejskiej. Według PAIH, w 2021 roku, wartość eksportu w Polsce wyniosła 170,8mld złotych.
Nie ulega więc wątpliwości, że rozwój i digitalizacja branży spożywczej, mają ogromne znaczenie zarówno dla naszego kraju, jak i krajów importujących wyprodukowaną przez nas żywność.
Dlaczego potrzebna jest digitalizacja branży spożywczej?
Niezliczona ilość danych
Branża spożywcza musi przestrzegać dużej ilości rozporządzeń, dyrektyw i innych restrykcyjnych przepisów określających standardy dotyczące żywności. Obejmują one m.in. warunki produkowania, transportowania czy przechowywania napojów i żywności. Z tego względu niezwykle istotne jest bieżące monitorowanie aktualności dokumentacji i jej odpowiedniej dystrybucji wśród pracowników.
Kontrola transportowanych surowców
W celu dostosowania się do szeregu rozporządzeń dotyczących produkowanej żywności oraz zapewnieniu konsumentom produktów najwyższej jakości kluczowa jest kontrola przyjmowanych towarów. Pozwala ona ocenić dostawcę i na bieżąco weryfikować stan, w jakim surowce są przyjmowane. Jest to szczególnie istotne pod kątem przydatności produktów do spożycia.
Etykietowanie i identyfikacja
Artykuły spożywcze muszą być jednoznacznie oznaczane, co ułatwia późniejszą identyfikację np. pochodzenia produktu, umożliwia lepszą kontrolę nad terminami przydatności oraz pomaga prowadzić dokumentację firmy.
Prognozowanie i planowanie produkcji
W celu zachowania płynności produkcji żywności, niezwykle istotne jest jej dokładne planowanie. Pod uwagę brane są łańcuchy dostaw czy czas na wysyłkę, ze szczególnym uwzględnieniem terminów przydatności artykułów. Specyfika tego sektora polega na stosunkowo krótkiej dacie ważności produkowanych dóbr, dlatego tak ważne jest dokładne planowanie i monitorowanie procesów produkcyjnych.
Digitalizacja branży spożywczej z Plus Workflow
Biorąc pod uwagę kwestie, z jakimi na co dzień mierzą się pracownicy branży spożywczej, oferujemy system informatyczny klasy Workflow, który ułatwi zarządzanie procesami biznesowymi w omawianym sektorze.
Na przestrzeni lat mieliśmy przyjemność realizować wiele wdrożeń dla naszych Klientów z branży spożywczej. Poniżej przedstawiamy wybrane procesy, które mogliśmy zrealizować, i które pozwolą odpowiedzieć na najważniejsze potrzeby tego sektora gospodarki:
- elektroniczne archiwum dokumentów,
- proces dopuszczania substancji,
- proces modyfikacji receptury,
- proces akceptacji specyfikacji opakowań,
- proces akceptacji specyfikacji produktowych,
- proces składania zapotrzebowań,
- proces zatwierdzenia próby oraz nowego wyrobu,
- proces akceptacji cennika,
- zarządzanie budżetami promocyjnymi.
System Plus Workflow jest kompleksowym rozwiązaniem, które może pomóc usprawnić procesy w Twojej firmie począwszy od produkcji, przez transport, na sprzedaży produktów spożywczych kończąc. Nasi specjaliści nie tylko zadbają o wdrożenie systemu optymalizującego procesy w Twoim przedsiębiorstwie, ale także pomogą go zintegrować z innymi systemami oraz dowolnie dostosują do indywidualnych potrzeb Twojej firmy.
Jeśli zainteresował Cię powyższy artykuł skontaktuj się z naszymi konsultantami pisząc na sprzedaz@suncode.pl!