Zapotrzebowanie na podpis elektroniczny w ostatnich miesiącach znacznie wzrosło. Wszystko za sprawą wyjątkowej sytuacji w jakiej znalazły się firmy, przedsiębiorcy, instytucje i urzędy oraz osoby prywatne. E-podpis upowszechnił się po wprowadzeniu zmian w prawie wprowadzonym przez Unię Europejską. Już blisko 5 lat temu zostało wprowadzone rozporządzenie eIDAS, które ujednoliciło oraz rozpowszechniło e-podpis w całej Europie.

Dziś widzimy w jakim stopniu został także wykorzystany podczas relacji osób prywatnych oraz przedsiębiorstw z instytucjami państwa. Przez lockdowny i zamknięte urzędy właśnie podpis elektroniczny pozwalał na uregulowanie ważnych kwestii, wykonanie zleceń, które nie mogły czekać na powrót do normalności. Instytucje państwowe coraz częściej korzystają z takiego rozwiązania w celu potwierdzenia tożsamości. Czy w takim razie e-podpis może stać się tak powszechny jak ten własnoręczny? Może odsunąć na boczny tor tradycyjny podpis, tak jak karta płatnicza transakcje gotówkowe, czy zakupy online standardowe stacjonarne. Możemy tylko się zastanawiać i obserwować rozwój sytuacji. Aby przekonać niezdecydowanych do zalet jakie niesie ze sobą e-podpis, przybliżymy jego funkcjonalności. Dzięki przeprowadzonemu webinarowi możecie Państwo również prześledzić, w jaki sposób można podpis elektroniczny wykorzystać podczas pracy w Plus Workflow. Zachęcamy do obejrzenia nagrania.

 

 Podpis elektroniczny a cyfrowy – trochę teorii

Często używane naprzemiennie jednak znaczenie obu funkcjonalności nie jest w pełni tożsame. Podpis elektroniczny, inaczej e-podpis, to dokładnie to symbol, który jest dołączony do dokumentu, a został wygenerowany za pomocą środków elektronicznych. Najlepszym i najpowszechniejszym przykładem jest podpis składany na tablecie kuriera. Może to również być ustalone hasło lub ciąg cyfr.

Podpis cyfrowy inaczej zwany kwalifikowanym jest przypisany do danej osoby i ściśle z jej tożsamością związany. Aby korzystać z takiego podpisu należy użyć klucza cyfrowego, który nadaje określony urząd certyfikacji oparty o PKI – cyfrowy certyfikat. Takim podpisem możemy desygnować nawet najściślej chronione dokumenty, bez obaw o jego wiarygodność i bezpieczeństwo.

 

Skrócenie czasu potrzebnego na podpisywanie dokumentówSkładanie podpisu cyfrowego w Plus Workflow

Współpracujemy ze sprawdzonymi i doświadczonymi dostawcami, którzy udostępniają podpis cyfrowy na skalę globalną. Dzięki wykorzystaniu dodatkowych aplikacji użytkownik może podpisać umowy i wszystkie inne dokumenty, które potrzebują parafowania. Jedną z takich aplikacji jest platforma od Autenti, polskiego dostawcy rozwiązania. Autenti w Polsce było prekursorem podpisu elektronicznego. Rozwiązanie można wykorzystać przy podpisywaniu dowolnych dokumentów w pracy, z domy czy podróży wykorzystując do tego dowolne narzędzie jak smartfon, tablet czy laptop. Na pewno skróci to czas potrzebny na podpisanie dokumentu. Dodatkowym atutem jest zmniejszenie kosztów związanych z wydrukami oraz archiwizacją.

 

Producent DocuSign INC. to amerykańska firma z siedziba w San Francisco w Kalifornii. W ramach chmury, DocuSign oferuje podpis elektroniczny, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów wykorzystując różne formy podpisu. DocuSign jest w pierwszej 10 największych firm technologicznych na świecie. Ponad pół miliona użytkowników korzysta z płatnych rozwiązań dostarczanych przez wiodącego producenta w ponad 180 krajach. Głównymi założeniami firmy są: wyeliminowanie papieru z biur, automatyzacja realizowanych procesów, co w konsekwencji przekłada się na redukcję pracy manualnej, wzrost wydajności i oszczędności wynikający ze zmniejszenia  przetwarzania dokumentów w archaicznej formie papierowej.

 

W ramach współpracy udostępniliśmy moduł Plus DocuSign, który jest rozszerzeniem funkcjonalności systemu Plus Workflow umożliwiając składaniepodpisu na dokumentach w formie elektronicznej. Dzięki tej integracji użytkownik może przesłać zaopiniowany w systemie Plus Workflow dokument do platformy DocuSign, w której następuje złożenie podpisu elektronicznego. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści związanych z zaoszczędzeniem czasu, redukcją kosztów związanych z drukowanie, wysyłaniem czy podpisywaniem dokumentów w papierowych. Nową funkcjonalność można zakupić również w naszym e-sklepie.

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia webinaru, na którym prezentowany jest opisany moduł.