Jak cudownie jest, gdy nie musisz rano gonić do biura. Gdy wystarczy, że tylko otworzysz oczy weźmiesz na kolana komputer i  możesz zacząć wykonywanie swoich obowiązków. Nie trzeba spędzać godzin na przygotowaniach, doborze odpowiedniego ubrania, dojazdach. Praca zdalna to istne spełnienie marzeń. Mija kolejny tydzień pracy z domu i okazuje się, że urzeczywistnienie marzenia jest dalekie od ideału. Nagle zaczynamy odczuwać brak, tych krótkich pogawędek przy kawie w kuchni, wspólnych wypadów na lunch, aby szybko uzgodnić dalszą pracę, zjedzeniu pączka na swoim krześle. Ja chcę już wrócić do biura…

Jesteśmy w bardzo szczególnym czasie dla Polski i świata i wszyscy borykamy się z problemem braku współtowarzyszy w pracy i poza nią. Dopiero teraz okazuje się jak bardzo społeczni jesteśmy. Ale spokojnie, wszystko w końcu wróci do normy i będziemy się ponownie cieszyć swoim towarzystwem. Pamiętajmy jednak, że to kolejny tydzień w pracy, to nie urlop ani wakacje. Teraz nasz pracodawca, czy nasza własna działalność może wymagać od nas większego zaangażowania niż kiedykolwiek wcześniej. Co zrobić, aby nie wypaść z rutyny działania? Jak się motywować i być odpornym na inne „rozpraszacze” niż dotychczas? Oto kilka subiektywnych, cennych wskazówek.

Nie wypadaj z codziennej rutyny

Pamiętaj, że ta nadzwyczajna sytuacja w końcu się skończy. Jeśli całkowicie zmieniasz harmonogram swojego dnia, później będzie trudno powrócić do normalności, gdy sytuacja się ustabilizuje. Oczywiście, możesz pozwolić sobie kilka razy na siedzenie w piżamie, nieukładanie włosów czy pobudkę nieco później. Ale pamiętaj, że dla własnego zdrowia psychicznego nie warto porzucać wszystkich codziennych rytuałów, tylko dlatego, że nie musisz. Zawsze warto wymagać od siebie więcej niż potrzebuje sytuacja. Musisz się dyscyplinować, tylko wtedy nie odczujesz tak drastycznie zmiany w żadną stronę.

Normuj swój czas pracy

Pracujesz z domu, ale nie traktuj domu jak biura. To, że teraz pod ręką masz służbowy komputer nie znaczy, że masz sprawdzać pocztę po godzinie 19:00. Ceń swój czas wolny, zaplanuj go, tak samo jak czas w pracy. Stwórz harmonogram działań do wykonania na dzień lub tydzień i sprawdzaj, co udało się wykonać zgodnie z planem, co musisz przełożyć na kolejny dzień. Przede wszystkim ustal godziny pracy. Jesteś teraz dostępny na okrągło, ale musisz racjonalnie podejść do harmonogramu swoich godzin dla współpracowników, klientów czy kontrahentów. Dokładnie tak samo jak pracujesz w biurze. Pamiętaj o przerwach, w biurze też możesz zrobić sobie kawę czy zjeść obiad. Nie zapominaj o tym. Nie wplataj obowiązków domowych w tym czasie. Skup się na swoim planie, a zobaczysz jak efektywne będą to działania.

Ogranicz kontakty z innymi w tym czasie

Nie zawsze jesteś w domu sam. Przyjaciele mogą uważać, że praca z domu to tak mało wymagające zadanie, że mogą zadzwonić na plotki o godzinie 12. Wyznacz jasne granice i ich przestrzegaj. Niech lokatorzy, małżonek/małżonka, dzieci lub rodzice wiedzą, że w tym czasie pracujesz i nie chcesz być dekoncentrowany. To dla Ciebie ważne. Najtrudniej to wytłumaczyć dziecku, ale siła w sposobie przekazu, tłumaczeniu i skuteczności. Teraz czas jest bardzo trudny dla rodziców, szkoły i ośrodki edukacyjne również są zamknięte. Ważne jest wspólne działanie z partnerem, małżonkiem i organizacja pracy również z szefem. Sytuacja jest nadzwyczajna, a szczera rozmowa na pewno pomoże w ustaleniu optymalnego rozwiązania.

Kontakt z innymi

Poza ograniczeniem kontaktu, który jest tzw. „rozpraszaczem”, musimy oczywiście komunikować się ze współpracownikami czy klientami. Poza telefonem korzystajmy również z innych form, komunikatorów online, jak TeamViewer, Skype czy Microsoft Teams. Warto nie tylko się usłyszeć, ale również zobaczyć, trochę ze sobą poobcować w tej nowoczesnej formie. Microsoft udostępniło aplikację dla firm przez 3 miesiące za darmo, w ramach pracy zdalnej i akcji #zostanwdomu. W Suncode rozmawiamy ze sobą codziennie. Jest to dla nas bardzo ważne, cenimy swoje towarzystwo i zaczynamy tęsknić za wspólną pracą i naszym nowym biurem. Stąd inicjatywa, abyście również zobaczyli jak pracujemy w naszych domach. Trochę z przymrużeniem oka, aby Ci którzy są teraz przytłoczeni obecną sytuacją, na chwilę od tym zapomnieli i uśmiechnęli się do nas. Pamiętajcie, że uśmiech i pogoda ducha to teraz ważne wartości.

Poza komunikatorami firma potrzebuje rozwiązania, aby pracę zdalną zapewnić każdemu pracownikowi.  W tym celu udostępniliśmy nasz produkt OneClick przez 3 miesiące, dla każdego przedsiębiorcy bezpłatnie. System jest abonamentowy, ale na ten trudny czas wstrzymujemy abonament na trzy miesiące, po tym okresie, bez żadnych konsekwencji, można zrezygnować z rozwiązania OneClick. Nie obowiązuje żadna umowa w tym okresie. Oczywiście osoby zainteresowane dalszą pracą, przechodzą na formę abonamentową, zależną od wybranego pakietu. Więcej informacji o promocji na dedykowanej stronie. Zapraszamy do kontaktu.

Życzymy wszystkim zdrowia, pogody ducha i owocnej pracy w zaciszu własnego domu 🙂