Obecnie organizacje muszą nie tylko wykazać się specjalistyczną wiedzą i rozwiązaniami na najwyższym poziomie, ale także inwestować w innowacyjne opcje, które umożliwią zaspokojenie potrzeb klientów i zwiększą wydajność firmy, jednocześnie obniżając koszty.

Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie rozwiązań IT automatyzujących i optymalizujących procesy biznesowe. Suncode gwarantuje wsparcie w tym zakresie dzięki oferowanemu rozwiązaniu, jakim jest Plus Workflow RPA (ang. Robotic Process Automation – robotyzacja procesów biznesowych).

Czym jest robotyzacja procesów biznesowych (RPA)?

W odniesieniu do procesów biznesowych przedsiębiorstw termin robotyzacja procesów biznesowych (RPA) odnosi się do konfiguracji oprogramowania („robota”), który wykona czynności do tej pory realizowane przez ludzi. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że robotyzacja procesów biznesowych idealnie sprawdzi się do wyręczenia pracowników w tzw. swivel chair processes, czyli procesach, które wymagają ręcznego wprowadzania i rejestrowania tych samych danych w różnych systemach, np. klasy ERP czy CRM.

Roboty działają w oparciu o konkretny algorytm, jednak ciągły rozwój technologii sprawia, że są one coraz częściej wzbogacane o elementy sztucznej inteligencji. Dzięki temu mogą podejmować bardziej złożone decyzje i uczyć się na podstawie dostarczonych danych.

Roboty Plus Workflow – Plus Workflow RPA

W Suncode zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest robotyzacja procesów biznesowych, dlatego nasi eksperci stworzyli rozwiązanie odpowiadające potrzebom klientów, czyli Plus Workflow RPA.

Plus Workflow RPA to program instalowany na zasobach klienta – komputerze lub dostępnym serwerze. Jego zadaniem jest realizacja rutynowych zadań, niewymagających zaangażowania pracowników. Roboty Plus Workflow mogą zostać skonfigurowane przez administratora systemu, a co najistotniejsze, nie wiążą się z angażowaniem programistów i pisaniem nowego kodu. Roboty odzwierciedlają akcje użytkownika na poziomie jego interfejsu, wykorzystując bezinwazyjne techniki, jak np. działanie na stronach HTML, „screen scraping” czy skrypty.

Warto zaznaczyć, że elastyczność naszego rozwiązania umożliwia modyfikację metody postępowania robota w czasie. Wszystkie zadania realizowane przez robota zostają zarejestrowane w logach systemu Plus Workflow, a alerty dystrybuowane są mailowo do odpowiednich użytkowników.

Robotyzacja procesów biznesowych z Plus Workflow RPA w przedsiębiorstwie umożliwia uwolnienie prawdziwego potencjału pracowników i wykorzystanie go do zadań wymagających ich pełnego zaangażowania jak np. indywidualna obsługa klienta.

Rysunek 1. Najważniejsze funkcje Plus Workflow RPA

Możliwości zastosowania Plus Workflow RPA od Suncode jest wiele:

 • Tworzenie raportów XLS;
 • Rozliczanie delegacji;
 • Zamknięcie miesiąca;
 • Zapytanie o saldo;
 • Integracje pomiędzy systemami;
 • Transfer danych z poczty, plików XLS, itp.;
 • Księgowanie danych z plików zewnętrznych (karty);
 • Wprowadzanie faktur do systemu ERP lub finansowo-księgowego;
 • Tworzenie zamówień w systemie ERP na podstawie aplikacji lub maili;
 • Aktualizacja cenników w systemach ERP na podstawie cenników dostawców;
 • Weryfikacja w serwisach zewnętrznych, np. status podatnika VAT, biała lista, GUS;
 • Wiele innych.
Rysunek 2. Korzyści z robotyzacji procesów biznesowych z Plus Workflow RPA

 

Robotyzacja procesów biznesowych rokrocznie zyskuje swoich zwolenników. Nie jest to zaskakujące, jako że wdrożenie Plus Workflow RPA umożliwia nie tylko uwolnienie potencjału pracowników, ale również eliminację błędów i zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa.