Zgodnie z ustawą z dnia 29 października 2021r. „o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw”, wraz z rozpoczęciem nowego roku wprowadzony zostanie Krajowy System eFaktur (KSeF). Tym samym zostaje wdrożona faktura ustrukturyzowana w formacie XML. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą zobligowani do natychmiastowego przesyłania swoich faktur sprzedaży do Krajowego Systemu eFaktur. Ponadto wszystkie faktury zakupowe (kosztowe, magazynowe), również będą pobierane z tego systemu. Jeszcze w roku 2022 korzystanie z KSeF będzie dobrowolne, jednakże już w roku 2023 na przedsiębiorców zostanie nałożony obowiązek stosowania tego rozwiązania.

W związku z powyższymi zmianami legislacyjnymi, nieodzownym narzędziem umożliwiającym automatyczne pobieranie i zarządzanie tego typu dokumentacją przedsiębiorstwa staje się system informatyczny klasy Workflow/BPM.

Moduł Plus KSeF dla Plus Workflow

Firma Suncode, oferująca system Plus Workflow do elektronicznego obiegu dokumentów w przedsiębiorstwie oraz automatyzacji procesów biznesowych, przygotowała moduł Plus KSeF. Jest on odpowiedzialny za automatyczne pobieranie faktur z Krajowego Systemu eFaktur, odczyt danych z faktury, a następnie automatyczną rejestrację w systemie. W ten sposób automatycznie obsłużona i wprowadzona do systemu Plus Workflow faktura zostanie skierowana na odpowiednią ścieżkę akceptacji (Workflow), a następnie automatycznie wprowadzona lub zaksięgowana w systemie finansowo-księgowym wykorzystywanym przez przedsiębiorstwo (za pomocą API lub robota Plus RPA). Wprowadzanie tego rozwiązania skutkuje automatyzacją procesów finansowych, a co za tym idzie obniżeniem kosztów (brak konieczności wprowadzania czy poprawiania danych OCR), oraz znacznym zwiększeniem efektywności (m.in. przyspieszenie czasów obsługi).

Moduł Plus KSeF zostanie udostępniony przez Suncode już w pierwszym kwartale 2022 roku, dzięki czemu przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z tego rozwiązania jeszcze przed wprowadzeniem obowiązku korzystania z Krajowego Systemu eFaktur. Umożliwi to nie tylko korzystanie z benefitów zaproponowanych przez ustawodawcę, ale również spokojne wdrożenie niezbędnych zmian.

Jest to najlepszy moment, aby podjąć współpracę z Suncode w zakresie wdrożenia elektronicznego obiegu faktur zintegrowanego z KSeF w celu pełnego przygotowania swojej organizacji na nadchodzące zmiany prawne oraz uzyskać szybko zwrot z inwestycji (ROI), jaką jest wdrożenie systemu Plus Workflow do elektronicznego obiegu dokumentów i zarządzania procesami biznesowymi.